Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Сметки за материјалните текови во целокупната економија, 2018 и 2019 година

понеделник, 30 ноември 2020


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во 2019 година се искористени 16 066 илјади тони домашни ресурси.

Во 2019 година, директните материјални суровини изнесуваат 23 101 илјадa тони, што е 1 884 илјади тони повеќе отколку во 2018 година. Најголемо учество во директните материјални суровини во 2019 година имаат материјалите за фосилна енергија, сурови и преработени (31.4 %).

Во 2019 година, домашната потрошувачка на материјали e 19 380 илјади тони, што е за 1 624 илјади тони повеќе во споредба со 2018 година.

Во 2019 година, трговскиот биланс е 3 314 илјади тони, што е за 415 илјади тони повеќе отколку во 2018 година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика