Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси во третото тримесечје од 2019 година

четврток, 21 ноември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2019 година, во однос на истиот период од 2018 година, вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз е зголемен за 2.2 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 5.7 %, во приградскиот превоз за 6.5 %, додека во меѓуградскиот превоз е намален за 26.5 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 12.1 %.

Во однос на второто тримесечје од 2019 година, вкупниот број на превезени патници е намален за 13.4 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 14.7 %, во приградскиот превоз за 13.3 %, во меѓуградскиот превоз за 9.1 %, додека во меѓународниот превоз е зголемен за 28.7 %.

Во третото тримесечје од 2019 година, во однос на истиот период од 2018 година, вкупниот број на патничките километри во патниот патнички превоз е намален за 5.9 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е зголемен за 4.9 %, во приградскиот за 8.1 %, додека во меѓуградскиот превоз е намален за 25.2 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 1.7 %.

Во однос на второто тримесечје од 2019 година, вкупниот број на патничките километри е зголемен за 0.3 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 14.2 %, во приградскиот превоз за 13.2 %, додека во меѓуградскиот превоз е зголемен за 4.9 %, а во меѓународниот зголемувањето изнесува 22.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика