Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје, 2019

среда, 22 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година, во однос на истиот период од 2018 година, вкупниот број превезени патници во патниот патнички превоз е намален за 1.3 %. Според видот на превозот, бројот на превезени патници во градскиот превоз е зголемен за 4.1 %, додека во приградскиот превоз е намален за 1.7 %, во меѓуградскиот превоз за 26.8 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 25.7 %.

Во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, вкупниот број превезени патници е намален за 7.8 %. Според видот на превозот, бројот на превезени патници во градскиот превоз е намален за 6.1 %, во приградскиот превоз за 4.9 %, во меѓуградскиот превоз за 27.4 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 29.3 %.

Во првото тримесечје од 2019 година, во однос на истиот период од 2018 година, вкупниот број на патничките километри во патниот патнички превоз е намален за 11.4 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е зголемен за 2.5 %, додека во приградскиот превоз е намален за 2.3 %, во меѓуградскиот превоз за 24 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 16.6 %.

Во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, вкупниот број на патничките километри е намален за 14.9 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 6.2 %, во приградскиот превоз за 2.5 %, во меѓуградскиот превоз за 26.4 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 21 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика