Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, четврто тримесечје од 2016 година

понеделник, 20 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2016 година, во однос на
истиот период од 2015 година, вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз е намален
за 8.2%. Според видот на превоз, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 12.5%, во
приградскиот превоз за 0.5%, во меѓуградскиот превоз за 5.1%, додека во меѓународниот превоз намалувањето
изнесува 6.3%.


Во однос на третото тримесечје од 2016 година, вкупниот број на превезени патници е зголемен за 25.2%. Според
видот на превоз, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 30.0%, во приградскиот
превоз за 25.4%, во меѓуградскиот превоз за 2.2%, додека во меѓународниот превоз е намален за 27.2%.


Во четвртото тримесечје од 2016 година, во однос на истиот период од 2015 година, вкупниот број на патнички
километри во патниот патнички превоз е намален за 13.2%. Според видот на превоз, бројот на патничките
километри во градскиот превоз е намален за 13.8%, во приградскиот превоз за 27.5%, во меѓународниот превоз
за 11.7%, додека во меѓуградскиот превоз е зголемен за 2.2%.


Во однос на третото тримесечје од 2016 година, вкупниот број на патнички километри е намален за 5.6%. Според
видот на превоз, бројот на патничките километри во градскиот превоз е зголемен за 43.1%, во приградскиот
превоз за 0.8%, во меѓуградскиот превоз за 1.8%, додека во меѓународниот превоз e намален за 37.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика