Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје, 2016 година

четврток, 19 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2016 година, во однос на
истиот период од 2015 година, бројот на превезените патници во приградскиот превоз е зголемен за 14.2%, во
градскиот превоз е намален за 11.6%, како и во меѓуградскиот превоз каде што намалувањето изнесува 19.3%,
додека во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 13.2%.
Во однос на истиот период од 2015 година, бројот на патничките километри во приградскиот превоз е зголемен
за 24.7%, а во градскиот превоз за 2.6%. Во меѓуградскиот превоз е забележано намалување кое изнесува
10.6%, како и во меѓународниот превоз каде што намалувањето изнесува 20.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика