Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје од 2015 година

среда, 20 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2015 година, во однос на истиот
период од 2014 година, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 2,6%, во меѓуградскиот
превоз за 23,5% и во меѓународниот превоз за 72,3%, додека во приградскиот превоз намалувањето изнесува
8,2%.
Во однос на истиот период од 2014 година, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за
3.0%, во приградскиот превоз за 28.2%, додека во меѓуградскиот превоз е зголемен за 8.4% и во меѓународниот
превоз зголемувањето изнесува 71,0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика