Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси во првото тримесечје од 2022 година

четврток, 19 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2022 година биле превезени вкупно 10 467 илјади
патници во патничкиот патен превоз и во однос на истиот период од претходната година се бележи зголемување за 14.3 %. Според
видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 6.0 %, во приградскиот превоз за 23.6 %, во
меѓуградскиот превоз за 26.1 %, а во меѓународниот превоз за 115.0 %.
Во првото тримесечје од 2022 година, во однос на истиот период од 2021 година, вкупниот број патнички километри во патниот
патнички превоз е зголемен за 63.5 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е зголемен
за 0.2 %, во приградскиот превоз за 38.4 %, во меѓуградскиот превоз за 11.7 %, а во меѓународниот превоз зголемувањето е 152.0 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика