Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, трето тримесечје од 2021 година

среда, 17 ноември 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз во третото тримесечје од 2021 година изнесува 9 711 илјади и во однос на истиот период од претходната година е намален за 1.2 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници е зголемен во градскиот превоз за 0.3 %, во меѓуградскиот превоз за 12.3 % и во меѓународниот превоз за 296.0 %, додека во приградскиот превоз бележи намалување од 6.6 %.

Во третото тримесечје од 2021 година, во однос на истиот период од 2020 година, вкупниот број патнички километри во патниот патнички превоз е зголемен за 79.0 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 15.9 %, а зголемен е во приградскиот превоз за 15.8 %, во меѓуградскиот превоз за 26.3 % и во меѓународниот превоз за 313.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика