Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје од 2021 година

четврток, 20 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз изнесува 9 158 илјади во првото тримесечје од 2021 година и во однос на истиот период од претходната година е намален за 44.5 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 42.8 %, во приградскиот превоз за 45.3 %, во меѓуградскиот превоз за 51.7 %, а во меѓународниот превоз за 60.3 %.

Во првото тримесечје од 2021 година, во однос на истиот период од 2020 година, вкупниот број патнички километри во патниот патнички превоз е намален за 66.2 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 86.8 %, во приградскиот превоз за 68.2 %, во меѓуградскиот превоз за 58.5 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 49.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика