Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, јуни 2019

петок, 09 август 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски за 0.7 % на месечно ниво, а се повисоки за 1.6 % на годишно ниво.

Во јуни 2019, во споредба со мај 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 6.4 % и во секторот Преработувачка индустрија за 0.2 %.

Во јуни 2019, во споредба со јуни 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 16.7 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 3.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика