Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, декември 2018

понеделник, 11 февруари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 0.5 % на месечно ниво, а се пониски за 0.8 % на годишно ниво.

Во декември 2018, во споредба со ноември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1.0 % и во секторот Преработувачка индустрија за 0.4 %.

Во декември 2018, во споредба со декември 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 14.1 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика