Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, октомври 2018

понеделник, 10 декември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2018, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски за 0.3 % на месечно ниво, а се непроменети на годишно ниво.

Во октомври 2018, во споредба со септември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4.4 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.1 %.

Во октомври 2018, во споредба со октомври 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.9 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика