Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, јуни 2018

петок, 10 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2018, продажните цени на производителите на
индустриски производи на странски пазари се повисоки за 0.1 % на месечно ниво, а за 2.1 % на годишно ниво.
Во јуни 2018, во споредба со мај 2018, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски
пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1.3 %, а во секторот Преработувачка индустрија
цените останаа на исто ниво.
Во јуни 2018, во споредба со јуни 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски
пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 12.2 %, а во секторот Преработувачка индустрија
за 1.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика