+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, септември 2017

среда, 15 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2017 година, продажните цени на
производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 0.5% на месечно ниво, а за
6.4% на годишно ниво.

Во септември 2017, во споредба со август 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.7%, а во секторот
Преработувачка индустрија се повисоки за 1.4%.

Во септември 2017, во споредба со септември 2016 година, продажните цени на производителите на
индустриски производи на странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 39.4%, а
во секторот Преработувачка индустрија за 3.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика