Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, септември 2016

вторник, 15 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на странски пазари се пониски за 0.5% на месечно ниво, а за 2.0% на годишно
ниво.


Во септември 2016, во споредба со август 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.3%, а во секторот
Преработувачка индустрија се на исто ниво.


Во септември 2016, во споредба со септември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.8%, а во секторот
Преработувачка индустрија за 1.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика