Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, мај 2016

петок, 15 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2016, продажните цени на производителите на
индустриски производи на странски пазари се повисоки за 1.1% на месечно ниво, а се пониски за 7.2% на
годишно ниво.
Во мај 2016, во споредба со април 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи на
странски пазари се повисоки за 3.5% во секторот Рударство и вадење на камен, а во секторот Преработувачка
индустрија за 0.9%.
Во мај 2016, во споредба со мај 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи на
странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 7.1%, а во секторот Преработувачка
индустрија за 7.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика