Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, јули 2023 година

понеделник, 11 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари на месечно ниво се пониски за 1.1 %, а на годишно ниво за 1.0 %.

Во јули 2023, во споредба со јуни 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4.7 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 0.9 %.

Во јули 2023, во споредба со јули 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 20.3 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика