Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, јануари 2022 година

четврток, 10 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2022 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на странските пазари на месечно ниво се повисоки за 1.2 %, а на годишно ниво за 15.6 %.
 
Во јануари 2022, во споредба со декември 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 5.1 %, а во секторот
Преработувачка индустрија се повисоки за 1.8 %.
 
Во јануари 2022, во споредба со јануари 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 23.8 %, а во секторот Преработувачка
индустрија за 14.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика