Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, април 2021 година

четврток, 10 јуни 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки за 1.2 % на месечно ниво, а за 9.2 % на годишно ниво.

Во април 2021, во споредба со март 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 3.1 %, а во секторот Преработувачка индустрија  за 1.0 %.

Во април 2021, во споредба со април 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари во секторот Рударство и вадење на камен се повисоки за 37.6 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 7.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика