Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари, август 2020 година

петок, 09 октомври 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки за 2.1 % на месечно ниво, а се пониски за 0.3 % на годишно ниво.

Во август 2020, во споредба со јули 2020 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 22.3 %, а во секторот Преработувачка индустрија за 0.7 %.

Во август 2020, во споредба со август 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.6 %, а во секторот Преработувачка индустрија се пониски за 0.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика