Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, јуни 2013

четврток, 15 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2013, продажните цени на производителите
на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 2.9% на месечно ниво, а се пониски за 3.6% на
годишно ниво.


Во јуни 2013, во споредба со мај 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на
странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 0.7%, а во секторот Преработувачка
индустрија се повисоки за 3.3%.


Во јуни 2013, во споредба со јуни 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на
странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 2.9%, а во секторот Преработувачка
индустрија се пониски за 4.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика