Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, април 2013

петок, 14 јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски за 0.6% на месечно ниво, а повисоки за 0.3% на годишно ниво.


Во април 2013, во споредба со март 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 0.5%, а во секторот Преработувачка индустрија за 0.6%.


Во април 2013, во споредба со април 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари во секторот Рударство и вадење на камен останале на исто ниво, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика