Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Внатрешна трговија


Индекси на прометот во секторот Трговија, февруари 2024 година

петок, 29 март 2024


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во февруари 2024 година,
во споредба со февруари 2023 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групите:
Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 16.0 %, а реално за 11.3 %), Трговија на
мало, освен трговија со горива (номинално за 8.1 %, а реално за 4.4 %), Трговија на мало со автомобилски горива
(номинално за 2.8 %, а реално за 5.4 %).
Пад е забележан само во реалната стапка во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун за 1.6 %.
Од 2024 година месечните индекси за прометот во трговијата се пресметуваат со нова базна година, 2021 = 100. Сите
индекси што се објавени претходно со базната година 2015 = 100 се преработени со новата базна година и се објавени
во базата на податоци MакСтат.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика