+A   |  -A
ппп: 5412 | ввв: 196585
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Техничка култура во Република Македонија, 2014 година

четврток, 27 август 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, а врз основа на добиените извештаи од Сојузот на
здруженија за техничка култура на Република Македонија-Народна техника, во 2014 година, во Република
Македонија, со техничка култура се занимавале 15 регионални сојузи на здруженија за техничка култура -
Народна техника и 9 струкови сојузи.
Регионалните сојузи на здруженијата за техничка култура во 2014 година, во вкупно организираните
манифестации имале најголемо учество од 38.0% на натпреварите на кои учество земале 51.5% од учесниците
на сите манифестации.
Струковите сојузи, во вкупно организираните манифестации, исто така, имале најголемо учество од 60.5% на
натпреварите на кои учествувале 78.8% од учесниците на сите манифестации.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 812 

е-пошта: liridon.ameti@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика