+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Туризам и угостителство

Туризам, октомври 2018 година

среда, 12 декември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2018 година изнесува 83 303,
а бројот на ноќевањата изнесува 182 557.
Бројот на туристите во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, е зголемен за 7.1 %, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 10.1 %.
Бројот на домашните туристи во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, е зголемен за 13.7 %, а
бројот на странските туристи е зголемен за 4.4 %.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, е зголемен
за 11.9 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 9.1 %.
Во периодот јануари – октомври 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 13.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 14.1 %, а кај странските има зголемување за
12.5 %.
Во периодот јануари – октомври 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 14.9 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 14.2 %, а кај странските има зголемување за
15.8 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика