+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Градежништво

Потрошени градежни материјали и енергија, 2017 година

петок, 29 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика , во 2017 година, деловните субјекти што се занимаваат со
градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 9 701 532 илјади денари, што е за
24.9 % помалку во однос на претходната година.
Во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија, најголемо учество има групата „Материјали
за врзување“ со 3 574 938 илјади денари (36.8 %), потоа следат групите „Потрошено гориво“ со 1 336 566 илјади
денари (13.8 %), „Изолациски материјали и премази“ со 1 184 713 илјади денари (12.2 %) итн.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика