+A   |  -A
ппп: 203 | ввв: 65722
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Градежништво

Извршени градежни работи и завршени станови во објекти за домување градени во индивидуална режија, 2016 година

понеделник, 05 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, индивидуални сопственици извршиле
градежни работи во вредност од 10 960 148 илјади денари.


Во текот на 2016 година се градени вкупно 2 153 објекти и завршени се вкупно 2 709 станови со вкупна површина
од 305 108 м2, од коишто 120 се станови во викенд-куќи со вкупна површина од 10 816 м2.


Просечната корисна површина на завршените станови е 112.6 м2.


По региони, најмногу се градело во Скопскиот регион, потоа во Полошкиот, во Југозападниот итн.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика