+A   |  -A
ппп: 1999 | ввв: 218132
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Сточарство

Добиточно производство во 2016 година

петок, 31 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, производството на кравјо млеко во 2016 година изнесува
403044 илјади литри што е за 11.6% повеќе во однос на 2015 година.
Зголемување на производството во 2016 година е забележано кај овчото млеко за 0.8% и кај козјото млеко за
24.2% во однос на претходната година.
Вкупното производство на месо е зголемено за 2.7%, а производството на свинско месо е во пораст од 18.1%
во однос на претходната година. Производството на другите видови месо, во однос на претходната година, е
намалено.
Од другите добиточни производи, во 2016, во однос на 2015 година, забележано е намалено производство на
волна и намалено производство на јајца.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика