+A   |  -A
ппп: 2358 | ввв: 241599
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Шумарство

Производство и продажба на шумски сортименти, сеча на дрвја и услуги во шумарството, прво тримесечје од 2018 година

вторник, 15 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното производство на шумски производи во државните
шуми во првото тримесечје од 2018 година, во однос на првото тримесечје од 2017 година, е намалено за 23.4 %.
Зголемување на шумското производство е забележано кај трупците од иглолисни видови, рудничкото дрво од
иглолисни видови, друго заоблено дрво од иглолисни видови, просторно дрво од иглолисни видови и кај огревното
дрво од иглолисни видови.
Намалување на шумското производство е забележано кај трупците од листопадни видови, просторното дрво од
листопадни видови и кај огревното дрво од листопадни видови.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика