+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Откуп и продажба на земјоделски производи, четврто тримесечје од 2019 година

петок, 14 февруари 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2019 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 7 885 739 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е зголемен за 35.3 %.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 47.1 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство е забележано зголемување за 10.1 %.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи е забележано кај: индустриските растенија, градинарските растенија, овошјето, грозјето, добитокот и млечните производи, а намалување е забележано кај: житата, фуражните растенија, алкохолните пијалаци, живината и јајцата, млекото и рибата.
 

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика