+A   |  -A
ппп: 315 | ввв: 72339
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на цените во земјоделството, мај 2017 година

четврток, 15 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика (МАКСТАТ), индексот на цените во земјоделството во мај
2017 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 0.9%, а кај аутпутот се
бележи намалување од 0.9%.


Во мај 2017 година, во споредба со мај 2016 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени
средства во земјоделството) изнесува 101.0, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции
во земјоделството) изнесува 99.2.


Во делот аутпут, во мај 2017 година, во споредба со мај 2016 година, индексот на цените на растителното
производство изнесува 99.4, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 98.3.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете се кај:

;  

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика