+A   |  -A
ппп: 2352 | ввв: 241576
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, април 2018 година

понеделник, 28 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2018 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар, се повисоки за 0.5 % на месечно ниво, а се пониски за 0.2 % на
годишно ниво.


Во април 2018, во споредба со март 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се повисоки во групата Интермедијарни производи, освен енегија за 1.0 %, Енергија за 0.6 %,
Трајни производи за широка потрошувачка за 0.4 %, Капитални производи за 0.3 % и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 0.2 %.


Во април 2018, во споредба со април 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 6.9 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика