+A   |  -A
ппп: 2070 | ввв: 243511
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Број на дипломирани студенти во 2016 година

вторник, 23 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во
Република Македонија, во 2016 година, бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите
стручни школи и факултетите, во споредба со 2015 година, е намален за 2.5%.
Од вкупниот број дипломирани студенти, 80.5% се редовни, а 19.5% се вонредни студенти.
Процентот на дипломирани студенти-жени изнесува 58.0%.
Од вкупниот број студенти, 36.0% дипломирале во рок, додека 64.0% дипломирале по рокот.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика