+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Театри, филхармонија и професионални ансамбли за народни игри и песни, 2017/2018 година

вторник, 11 декември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот 2017/2018 година, вкупниот број на прикажани претстави во професионалните театри е намален за 13.7 %, исто така и бројот на посетителите е намален за 2.2 % во однос на периодот 2016/2017 година.

Просечниот број на посетителите на една претстава изнесува 210.

Во периодот 2017/2018 година, во однос на периодот 2016/2017 година, бројот на прикажаните претстави во професионалните театри за деца и млади е зголемен за 16.2 %, исто така и бројот на посетителите е зголемен за 27.9 %.

Бројот на прикажаните претстави во аматерските театри е намален за 45.5 %, а вкупниот број на посетителите е намален за 51.2 %.

Во периодот 2017/2018 година, во однос на периодот 2016/2017 година, бројот на концертите е зголемен, додека бројот на посетителите на Филхармонијата е намален.

Кај професионалниот ансамбл на народни игри и песни, во периодот 2017/2018 година, во споредба со 2016/2017 година, е забележано зголемување на бројот на самостојните приредби (концерти) и на бројот на посетителите.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика