+A   |  -A
ппп: 1877 | ввв: 220047
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Наставници и соработници во високообразовните установи во академската 2016/2017 година

четврток, 20 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на наставници и соработници во
високообразовните установи во академската 2016/2017 година изнесува 4 114.


Од вкупниот број на наставници и соработници, 2 923 или 71.1% се наставници и 1 191, т.е. 28.9%, се
соработници во наставата.


Бројот на наставници и соработници - жени во учебната 2016/2017 година изнесува 1 910 или 46.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика