+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Индустрија

Индекси на бројот на работниците во индустријата, октомври 2018 година

петок, 30 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
октомври 2018 година, во однос на октомври 2017 година, изнесува 104.0.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2018 година, во однос на октомври 2017
година, бележи пораст од 1.9 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.4 %, а во секторот Снабдување
со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 2.4 %.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во октомври 2018 година, во однос на
октомври 2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.7 %, Капитални производи
за 20.3 %, додека опаѓање бележи кај Енергија за 2.1 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 3.4 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – октомври 2018 година, во однос на
периодот јануари – октомври 2017 година, изнесува 106.5.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика