+A   |  -A
ппп: 354 | ввв: 72422
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Основни и средни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година

петок, 17 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2015/2016 година, бројот на
учениците во редовните основни училишта изнесува 185 119 што претставува намалување за 1.7% во однос на
претходната учебна година.
Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2015/2016 година изнесува 77 625
што претставува намалување за 5.1% во однос на претходната учебна година.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете се кај:

;  

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика