+A   |  -A
ппп: 2024 | ввв: 245102
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Образование и наука

Основни и средни училишта во Република Македонија на почетокот на учебната 2016/2017 година

петок, 24 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2016/2017 година, бројот на
учениците во редовните основни училишта изнесува 192 715 што претставува зголемување за 3.6% во однос на
претходната учебна година.
Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2016/2017 година, изнесува
76 394 што претставува намалување за 4.9% во однос на претходната учебна година.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика