+A   |  -A
ппп: 2016 | ввв: 243258
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Култура

Ликовни изложби и ликовни колонии, 2016 година

понеделник, 29 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, бројот на организираните ликовни изложби изнесува 587 и во споредба со 2015 година е намален за 1.3 %. Во истиот период, за 1.9 % е намален бројот на ликовните уметници - учесници на изложбите, а за 0.3 % е намален бројот на посетителите на ликовните изложби.
Во 2016 година се организирани 27 ликовни колонии, а бројот на учесниците, во споредба со 2015 година, е зголемен за 4.1 %.
  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика