+A   |  -A
ппп: 2043 | ввв: 236971
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Правосудство

Пријавени, обвинети и осудени полнолетни сторители на кривични дела и деца во судир со закон, 2016

вторник, 30 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на пријавените полнолетни лица - познати
сторители, во 2016 година, во споредба со 2015 година, е намален за 23.0%.


Во 2016 година, во споредба со 2015 година, бројот на осудените полнолетни лица е намален за 20.8%, а
бројот на обвинетите лица, исто така, е намален за 22.0%.


Бројот на пријавени деца во судир со закон - сторители на кривични дела, во 2016 година, во споредба со 2015
година, е намален за 24.0%.


Во 2016 година, во споредба со 2015 година, бројот на осудените деца во судир со закон - сторители на кривични
дела е зголемен за 34.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика