+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Животна средина

Користење на водите и нивна заштита од загадување во индустријата, 2016 година

вторник, 22 мај 2018


Прикажаните податоци на Државниот завод за статистика претставуваат резултати за зафатени, користени и испуштени
води во 2016 година.


Вкупното количество зафатена вода од индустриските претпријатија во 2016 година изнесуваше вкупно
3 709 милиони м3, при што секторот Г - Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација има најголемо
учество од 98.96 %.


Според потеклото на водата за снабдување на претпријатијата, најголемото количество вода е од изворски води –
71.86 %.


Вкупното количество користена вода во 2016 година изнесуваше 3 699 милиони м3.


Од вкупно испуштените води, пречистени се 0.34 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика