+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Растително производство

Земјоделски површини и растително производство, 2017 година

петок, 30 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, во споредба со 2016, земјоделските површини
се намалени за 0.1 %.


Кај обработливата површина зголемување е забележано кај овоштарниците за 2.5 %, кај лозјата за 0.4 % и кај ливадите
за 0.8 %.


Намалување е забележано кај ораниците и бавчите и кај пасиштата за 0.2 %. Во 2017 година, во споредба со 2016,
производството бележи намалување кај сите посеви и овошје наведени во соопштението.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика