+A   |  -A
ппп: 2311 | ввв: 254144
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, април 2018

понеделник, 11 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2018 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно месечно се на исто ниво како и претходниот месец, а се повисоки за 0.9 % на
годишно ниво.


Во април 2018, во споредба со март 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4.7 %, а се повисоки во секторот Преработувачка
индустрија за 0.4 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.7 %.


Во април 2018, во споредба со април 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 0.6 % и во секторот Преработувачка индустрија за
1.2 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се пониски за 2.6 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика