+A   |  -A
ппп: 1921 | ввв: 220122
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              

Соопштението е од областа: Цени

Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари, декември 2017 година

петок, 09 февруари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017 година, продажните цени на
производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 1.2% на месечно ниво, а за
4.6% на годишно ниво.


Во декември 2017, во споредба со ноември 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 7.1%, а во секторот
Преработувачка индустрија за 0.3%.


Во декември 2017, во споредба со декември 2016 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на странски пазари се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 38.5%, а во секторот
Преработувачка индустрија за 0.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666 

е-пошта: press@stat.gov.mk 

  
© Државен завод за статистика