+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, III тримесечје од 2019 година

петок, 06 декември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во III тримесечје од 2019 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 964 248 лица, од кои вработени се 799 546, а 164 702 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 57.2, стапката на вработеност 47.4, додека стапката на невработеност изнесува 17.1.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика