+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Активно население во Република Северна Македонија Резултати од Анкетата за работна сила, IV тримесечје од 2018 година

петок, 08 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2018 година, активното население во Република Македонија изнесува 957 609 лица, од кои вработени се 771 806, а 185 803 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 56.9, стапката на вработеност 45.9, додека стапката на невработеност изнесува 19.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика