+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари ‒ март 2020 година

петок, 15 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари ‒ март 2020 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 178 318 илјади денари, што е за 24.7 % помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Северна Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 24 090 илјади денари, што е за 51.0 % помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Вредносните податоци за периодот јануари ‒ март 2020/2019 година се дадени врз база на паритетот 1 САД долар = 54.9518 денари.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика