+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари – март 2019

петок, 17 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2019 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 4 001 194 илјади денари, што е за 415.3 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Северна Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 48 065 илјади денари, што е за 81.4 % помалку во споредба со истиот период од претходната година.

Големиот пад на вредноста на извршените градежни работи се должи на завршување на градежните активности на објектите во Босна и Херцеговина на крајот од минатата година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Германија.

Вредносните податоци за периодот јануари- март 2019/2018 година се дадени врз база на паритетот 1 САД долар = 53.6887 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика