+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, јули 2019 година

вторник, 10 септември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика во јули 2019 се издадени 284 одобренија за градење, што е за 2.9 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 735 790 илјади денари, што е за 1.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 180 (63.4 %) се наменети за објекти од високоградба, 40 (14.1 %) за објекти од нискоградба и 64 (22.5 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 284 објекти, на 189 (66.6 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 95 (33.4 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 1 184 станови, со вкупна корисна површина од 80 512 м2.






  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  



  Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика