+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, јуни 2019

петок, 05 јули 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2019 година, во споредба со мај 2019 година, е зголемен за 0.2 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.3 % и Ноќевања за 0.1 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1.5 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – јуни 2019 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 1.8 %, додека во однос на декември 2018 година остана на исто ниво.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели

Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика